Results

Individual results are included below for recent races and a summary of overall club an club runners results for selected older events. Also see News page and photos (if you have completed a race and you are not on the list please contact me). Links for full results are below and also on the events page which has links to full results for past events.

The power of 10: type in your name to show all your races for last 2 years or look up other people in the club 

10k

Kirstine Kirby 48:12 (1st lady, 9th overall)
Christopher Lugg 51:09

5k
Jamie Tyler 20.24 (4th)
Jason Remington 28:08
Lynette Corke 28:39
Peter Wilkes 28:45

1k
Mary Barnes with small children Megan Barnes and Harry Barnes 22:19 

Darren King 1hr 42:31
Jacky Patching 1hr 52:57
Laura Grove 2hrs 17:39
Becky Pettitt 2hrs 17:39
Samantha Kedwards 2hrs 25:22 (after stopping to give CPR to collapsed runner)
Dan Sims 2hrs 34:28 (after stopping to give CPR to collapsed runner)

Jamie Keddie 28:51 (2nd VM40, 10th overall)
Lee Adams
Jason Carsberg 34:04
Stewart Gasson 34:19
Graham West 34:35
Steve Barnes 34:55
Jason Dilworth 36:05
Richard Coates 37:23
James Castell 39:37
Tori Henderson 39:42
Emma Bussey 39:51
Nikki Kindon 40:24
Debbie Reed 42:38
Michelle Hardstone 46:31
Michael Hill 50:01
Darren Skinner 52:24
Vicky Skinner 52:25
Lauren Scordilis 54:05
Lorraine West 1hr 22:13

Chris Ruane 4hrs 57:06
Catherine Harker 5hr 10:00

Jamie Keddie 18:23 (1st VM40, 3rd overall)
Dan Sims 20:02 (3rd VM35 10th overall)
Stuart Mills 20:16 (1st VM55)
Chris Ruane 22:17
Richard Coates 22:20
James Dawson 22:21
Peter West 22:47
Andy Taylor 26:00
Shirley Anne Light 26:21 (2nd VW55)
Kathleen Southall 26:44 (3rd VW55)
Ed Neve 26:47
Debbie Reed 27:19 (1st VW50)
Jason Remington 28:30
Laura Grove 33:04
Becky Pettitt 33:04
Brian King 33:40
Michael Hill 34:34
Lauren Scordilis 35:11
Sara Patience 35:25
Tosca Anstis 35:26
Susan Perason 36:29
Lisa Jackman 37:59
Claire Carponen 38:37
Frances Mills 39:55
Oliver Skinner (JM10: under 11) 41:29
Vicky Skinner (running with Oliver) 41:30
Lizzie Skinner (JM10: under 11) 41:33
Darren Skinner (running with Lizzie) 41:34
Lorraine West 61:33 (tail walker)

Option is to run all three races thus making a marathon.

Saturday 04 May 19: East Grinstead 10 mile
Kirstine Kirby 1hr 23:21 (1st VW45)
Tori Henderson 1hr 41:52
Jacky Patching 1hr 41:52

Sunday 05 May 19: Haywards Heath 10 mile (multi terrain)
Stewart Gasson 1hr 15:06
Graham West 1hr 15:18 (1st VM55)
Kirstine Kirby 1hr 22:42 (3rd VW45)
Tori Henderson 1hr 29:21
Jacky Patching 1hr 29:22

Monday 06 May 19:Burgess Hill 10k (Off road) 
Graham West 46:44
Jason Dilworth 47:49
Kirstine Kirby 51:32 (3rd VW45)
Jacky Patching 53:49
Tori Henderson 53:50

Overall (combined time)
Kirstine Kirby 3hrs 37:54 (3rd VW45)
Jacky Patching 4hrs 05:03 (5th senior lady)
Tori Henderson 4hrs 05:03 (6th VW45)

Dan Sims 3hr 01:16
Dayle Bryant 4hrs 59:31
Ed Neve 5hrs 04:07
Laura Grove 5hrs 32:15

Graham West 21:42 (3rd VM55)
Holly Zorn 27:43 (JW10 (under10)
Anna Zorn 27:44 (running with Holly)
Jan Groom 30:46
Lorraine West 49:16

Kirstine Kirby 47:11
Anna Zorn 48:29
James Castell 51:49
Debbie Reed 51:50
Becky Bradgate Pettitt 59:52
Laura Grove 59:52
Vicky Skinner 1hr 06:11

Jamie Keddie  2hrs 55:48
Badrinath Mohandas 3hr 34:41
Darren King 3hrs 46:01
Lisa Jackman 3hrs 48:15
Max Williams 4hrs 01:14
John Iliffe 5hrs 11:06

Jacky Patching 4hr 30min

Shirley Ann Light 23:56 (1st VW55)
Mary Barnes 27:34
Phoebe Kedwards 36:16 (JW10)
Simon Kedwards 36:21 (Running with Phoebe)
Tess Kedwards 41:29 (JW10)
Samantha Kedwards 41:29 (running with Tess)

Graham West 21:19 (1st VM55)
Lorraine West 26:13

Dan Sims 1hr 19:30
Samantha Kedwards 4hrs 23:14 (PB)
Christopher Lugg 4hrs 26:25

Graham West 1hr 38:21
Lee Adams 1hr 41:00
Richard Coates 1hr 51:37
Jacky Patching 1hr 54:11
Greg Richards 1hr 54:11
Clare Gooch 2hrs 05:42
Michelle Hardstone 2hrs 07:51
Laura Grove 2hr 31:45
Becky Pettitt 2hrs 31:45

Torri Henderson 1hr 49:17 (PB: knocked 12 mins off previous PB)

Badrinath Mohandas  1hr 28:59 (PB)
Jason Carsberg 1hr 38:43
Steve Barnes 1hr 41:37
Graham West 1hr 41:45
Stewart Gasson 1hr 42:32
Lee Adams 1hr 43:40
Max Williams 1hr 43:45
Darren King 1hr 45:59
Kirstine Kirby 1hr 52:58
Richard Coates 1hr 55:29
Jacky Patching 2hrs 02:07
Ed Neve 2hrs 04:04
Emma Bussey 2hrs 05:19
Laura Grove 2hrs 05:20
Christine Tait 2hrs 21:37
Christopher Lugg 2hrs 25:42
Peter Wilkes 2hrs 25:42
Samantha Kedwards 2hrs 25:44
Dayle Bryant 2hrs 25:45
Stephanie Pharo_Hanson 2hrs 25:45

This event was our takeover as part of our preparation for our own Parkrun.  So thank you for the support for the 17 members of our club who volunteered for the day.  Helping out on the day were: Run Graham West (Run Director), Lauren Scordilas (pre event set up and post event close down), Mary Barnes (results processor), Samantha Kedwards and Christine Tait (Timekeepers), Aimee Payne, Catherine Harker and Tosca Anstis (Scanning: Aimee also token sorting), Peter Wilkes and Kathy Wilkes (Tokens), Sarah Cooper (Number checker), Emma Bussey (Funnel Manager), Michael Hill,  Nikki Kindon, Jan Groom, Donna Scott and Simon Kedwards (supported by Phoebe and Tess) (Marshalls and Nikki and Jan also token sorting), Lorraine West (Tailwalker and run report wriiter).  Also thanks to Natalie Mccreath, Mike Thompson, Jane Thomas, Donno Maskell and the other from the Eastbourne Parkrun team for their time and patience in showing us what to do.  And we did have some runners run the event:

Shirley Ann Light 25:07 (1st VW55)
Debbie Reed 25:18 (1st VW50)
Holly Zorn 26:00 JW10 (PB)
Ann Zorn 26:01 (running with Holly)
Michelle Hardstone 27:01 (PB)
Lauren Scordilis 34:54
Lorraine West 53:51 (tailwalker)

Badrinath Mohandas  1hr 34:07 (PB)
Stewart Gasson 1hr 40:57
Graham West 1hr 43:55
Steve Barnes 1hr 44:30
Richard Coates 1hr 54:51
Victoria Henderson 2hr 10:49
Mary Barnes 2hr 09:40
Lilliane Michael 2hr 25:18
Sara Patience 2hr 26:26 (PB)
Christopher Lugg 2hr 26:27
Samantha Kedwards 2hr 27:21
Dayle Bryant 2hr 27:21
Lauren Scordilis 2hr 27:21 (PB)


Laura Grove 26:44