Results

Individual results are included below for recent races and a summary of overall club an club runners results for selected older events. Also see News page and photos (if you have completed a race and you are not on the list please contact me). Links for full results are below and also on the events page which has links to full results for past events.

The power of 10: type in your name to show all your races for last 2 years or look up other people in the club 

Lees Adams 1hr 35.55
Richard Coates 1hr 44.13
Darren King 1hr 44.29
Graham West 1hr 44.46
Stewart Gasson 1hr 48.28
Richard Page 1hr 50.58
Andy Taylor 1hr 52.01
Court Page 1hr 58.15
Sarah Ballinger 2hr 04.18
Chris Tatnall 2hr 11.26
Samantha Kedwards 2hr 25.13
Maria Mann 2hr 29.14

Stewart Gasson 1hr 38.42
Sonia Edmondson 1hr 53.25
Joanne Thornton 1hr 58.58
Dayle Bryant 1hr 58.58
Tanya Edmondson 2hr 09.34
Laura Grove 2hr 31.15
Ray Edmondson 2hr 34.38
Kathy Gore 3hr 02.14

Graham West 22.29 3rd M55

Lee Adams 39.18
Graham West 41.41
Richard Coates 42.45
Stewart Gasson 45.01
Peter Wilkes 52.12
Chris Lugg 52.50
Sarah Ballinger 54.40
Emma Flint 58.13
Caley Pearce 59.12
Judith Pyett 59.49
Ray Edmondson 67.18
Steven Ward 67.57

Graeme Hall 1hr 27.23 (3rd)
Sarah Ballinger 2hr 45.22

Team third: retaining third place in league
Graeme Hall 41.32 (9th)
Stuart Mills 41.36 (10th)
Lee Adams 42.37
Richard Coates 47.47
Lee Siggs 47.54
Graham West 49.08
Stewart Gasson 50.58
Chris Mills 51.58
Kate Fowler 55.35
Richard Page 55.43
Dominic Geer 56.45
Clare Parkholm 56.48
Catherine Harker 57.21
Peter Wilkes 62.49
Court Page 63.14
Sam Kedwards 70.30
Christine Tait. 72.09

Graham West 20.50 4th VM55-59

Team 6 out of 10 teams retained 3rd in league
Graeme Hall 33.59
Lee Adams 35.45
Lee Siggs 38.57
Graham West 39.08
Richard Coates 39.42
Stewart Gasson 40.04
Kate Fowler 43.01
Clare Parkholm 47.44
Peter Wilkes 51.00

Hephzi Toby Half Marathon 1hr 53
Hephzi Toby Full Marathon 3hr 56

Graham West 20.59 1st VM50-54
Stewart Gasson 21.16
Richard Coates 21.45

Sarah Ballinger 57.15

Team 3rd retain 3rd position in league
Lee Adams 36.36
Graham West 41.02
Lee Siggs 41.08
Stewart Gasson 41.31
Richard Coates 43.38
Andy Stolton 43.44
Kate Fowler 45.09
Richard Page 47.53
Catherine Harker 48.00
Peter Wilkes 52.41.

Graham West 20.57 3rd VM50-54
Kate Fowler 23.04 1st VW40-44

Hephzi Toby 3hr 41

Hephzi Toby 38.37
Sarah Ballinger 44.25

Graham West 21.25 (2nd V50-54)

Lee Adams 33.50
Graeme Hall 34.55
Lee Siggs 38.53
Stewart Gasson 39.00
Chris Mills 40.01
Dominic Geer 41.26
Richard Coates 41.30
Kate Fowler 42.32
Richard Page 43.01
Court Page 43.04
Julia Jones 43.07
Kathleen Southall 43.40
Clare Parkholm 46.15
Steve Southall 47.42
Alan Loyd 51.00
Tanya Edmondson 51.00

Also thanks to all those from Uckfield who helped on the day, Ray Edmondson, Tanya Edmondson, Peter Wilkes, Catherine Wikes, Graham West, Lorraine West, Emma Flint, Caley Pearce, Wayne Covey, Judith Pyett, Steve Pyett, Jo Thornton, Chris Lugg, Dayle Byrant, Kirstine Kirby, Mio Kirby, Mike Pont, Stuart Mills and also Zoe Barnes, Herbie Barnes (Alsation), Gill Boorman and Louie Smith from Heathfield, Kevin from Crowborough and Bob.

Hephzi Toby 1hr 19.37

Stewart Gasson 21.22 (2nd VM35-39 )

Graham West 42.40
Stewart Gasson 43.41
Hephzi Toby 45.43
Ian Ballinger 47.09
Richard Page 47.39
Dominic Geer 47.54
Chris Lugg 49.45 (PB)
Gemma Salter 50.45
Peter Wilkes 51.57
Sarah Doole 54.07
Dayle Bryant 54.23
Jo Thornton 54.23
Rebecca Pettit 61.23
Laura Grove 61.48
Ray Edmondson 66.00
Kassie Smith 76.35
Lorraine West 88.22 (First 10k)