Results

Individual results are included below for recent races and a summary of overall club an club runners results for selected older events. Also see News page and photos (if you have completed a race and you are not on the list please contact me). Links for full results are below and also on the events page which has links to full results for past events.

The power of 10: type in your name to show all your races for last 2 years or look up other people in the club 

Dave Crowhurst 3hr 24:39 (First marathon)
Tara Twyman 3hr 33:31 (PB)
Jamie Tyler 3hr 35:15 (PB)
Max Williams 3hr 53:35 (First marathon)
Darren King 3hr 55:35 (PB)
Julia Jones 3hr 56:55 (PB)
James Castell 4hr 08:40 (First marathon)
Stewart Gasson 4hr 16:05 (PB)
Christine Tait 4hr 43:25
Becky Pettitt 4hr 55:08 (First marathon)
Richard Sweet-Escott 5hr 00:07
Joannne Thornton 5hr 12:59 (Pacing)
Dayle Bryant 5hr 13:00 (Pacing)
Caroline Yeandle 5hr 13:00
Meredith Wickham 5hr 40:57 (First marathon)
Christopher Lugg 6hr 35:21 (Pacing)
Samantha Kedwards 6hr 35:21 (Pacing)
Lauren Scordilis 6hr 35:22 (First marathon)

Lilliane Michael 28:46

Nigel Grove 24:45
Becky Pettitt 55:32
Laura Grove 55:33

Graham West 21:00 (2nd M55)
Jacky Patching 26:54
Michael Hill 29:46
Lorraine West 47:55

Jacky Patching 52:56

Stuart Mills 1hr 19:29
Graham West 1hr 36:02
Jason Remington 1hr 47:24
Minna Panahinejad 2hr 21:23
Laura Grove 2hr 33:51
Sara Patience 2hr 33:52

Jacky Patching 25:54 (PB)
Graham West 26:54 (27min Pacemaker)
Tosca Anstis 29:06 (PB)
Samantha Kedwards 29:00 (29 min pacemkaer)
Michael Hill 29:24
Lauren Scordilis 38:01
Lorraine West 48:23

Nigel Grove 26:26
Becky Pettitt 30:38
Laura Grove 30:38

Lilliane Michael 28:42
Fenella Stone 29:56

Nigel Grove 25:30
Laura Grove 27:51

Graham West 21:34 (3rd M55)
Samantha Kedwards 25:03
Jacky Patching 25:42 (PB)
Christine Tait 26:59
Sara Patience 30:11
Charlotte Munro 31:31

Lilliane Michael 28:34
Fenella Stone 29:44

Dan Sims 1hr 25:31 (PB)
Laura Grove 2hr 19:09
Becky Pettitt 2hr 19:09

Dan Sims 21:35
Nigel Grove 25:38
Laura Grove 34:03

Stewart Gasson 21:10
Nikki Kindon 26:07 (PB)

Michael Hill 2hr 19:33

Graham West 21:08 (1st M55)
Jacky Patching 26:40 (PB)
Lilliane Michael 29:17
Fenella Stone 29:29
Anthony Michael 32:23
Lorraine West 48:50

Lee Adams 34:14
David Crowhurst 39:17
Jason Remington 40:01
Graham West 40:01

We finished 6th team out of 12 (we run as a joint team with Heathfield)
This was the last race of 2017/18 Season: we finished 7th overall

Jamie Keddie 1hr 21:28 (25th out of 2469)
David Crowhurst 1hr 30:51
Lee Adams 1hr 34:39
Stewart Gasson 1hr 35:04
Max Williams 1hr 37:43
Jason Remington 1hr 39:16
Jason Carsberg 1hr 40:08
Andy Taylor 1hr 41:15
Tara Tywman 1hr 41:04
Richard Coates 1hr 41:58
Graham West 1hr 42:00 (11/122 M55)
Kirstine Kirby 1hr 44:48 (11/133 F45)
James Castell 1hr 53:23
Christine Tait 2hr 03:02
Victoria Holmgren 2hr 08:43
Stephanie Pharo-Hanson 2hr 10:44
Victoria Brocklebank 2hr 08:52
Meredith Wickham 2hr 11:47
Lilliane Michael 2hr 17.22
Caley Pearce 2hr 19:17
Peter Wilkes 2hr 40:35
Lauren Scordilis 2hr 40:36
Sara Patience 2hr 40:36



Becky Pettit 30:50
Laura Grove 30:50