Results

Individual results are included below for recent races and a summary of overall club an club runners results for selected older events. Also see News page and photos (if you have completed a race and you are not on the list please contact me). Links for full results are below and also on the events page which has links to full results for past events.

The power of 10: type in your name to show all your races for last 2 years or look up other people in the club 

Stuart Mills 1ht 17.56
Graham West 1hr 33.53
Emma Hyland 1hr 39.19 (PB)
Tanya Edmondson 2hr 01.20
Becky Pettit 2hrs 06.52 (PB)
Kim Burges 2hr 22.35 (PB)

Chris Lugg 4hr 29.56
Sam Kedwards 4hr 29.56  (First Marathon)
Victoria Holmgren 4hr 51.27 (First Marathon)
Stephanie Pharo-Hanson 5hr 01.26 (First Marathon)
Rachel Lohrey 5hrs 24.14 (First Marathon)
Michael Hill 5hrs 53.14 (PB)
Aimee Payne 6hr 28.42 (First Marathon)

Emma Hyland 1hr 42.30
Laura Grove

Graham West 1hr 36.48 (5th M55)
Richard Coates 1hr 41.44
Max Williams 1hr 43.58 (PB)
Stewart Gasson 1hr 47.25
Duncan McNeill 1hr 47.48
Tara Johnson 1hr 49.34
Peter Wilkes 2hr 05.40
Christine Tait 1hr 09.04
Caley Pearce 2hr 10.22
Kathleen Gore 2hr 48.12

Kate Fowler 3hr 44.39

Team 4th, overall for season 4th

Jamie Keddie 31.37
Lee Adams 34.58
Graham West 36.24
Catherine Harker 45.47

Richard Coates  1hr 35.06
Andy Taylor 1hr 38.36
Graham West 1hr 38.51
Max Williams 1hr 47.11 (first half marathon)
Stewart Gasson 1hr 47.37
Jason Remington 1hr 52.49
Chris Lugg 1hr 58.36
Samantha Kedwards 2hrs 03.24 (PB)
Sue Collett 2hrs 21.20
Michael Hill 2hrs 40.36

Graham West 27.27(Pacing)
Rebecca Holden 29.42
Lindsey Griffiths 30.43
Sara Patience 30.53
Lorraine West 45.22

Dan Sims 1hr 26.34
Darren King 1hr 34.05
Graham West 1hr 35.48
Jamie Fox 1hr 44.33
Christine Tait 2hr 03.54
Laura Grove 2hr 15.18
Becky Pettit 2hr 15.19
Kathleen Gore 1hr 51.32
Frances Baily 2hr 52.43
Gemma Horscroft 2hr 52.43 (first half marathon)

Laura Grove 2hr 20.13

Graham West                       21.38 2nd V55
Eva Harker (Junior 11 to 14)   28.46
Catherine Harker                   28.47

Overall team position 4th our of 12 clubs retained 4th position after 5 races 1 to go

Jamie Keddie  33.59
Richard Coates 36.32
Lee Adams 38.17
Graham West 39.51
Max Williams 41.01
Jason Remington 41.52
Catherine Harker 48.55
Chris Lugg 49.03
Tanya Edmondson 53.55
Christine Tait 55.00

Jo Thornton  1hr 55
Dayle Bryant  2hr 05

Graham West 20.24 (2nd V55)

Team result (combined team with Heathfield Road Runners) 4th team, position after 4 races 4th

Jamie Keddie 33.23
Richard Coates 36.34
Graham West 39.54
Jason Remington 42.16
Stewart Gasson 43.44
Duncan McNeill 43.58
Max Williams 44.43
Catherine Harker 48.02
Christine Tait  52.58

Stewart Gasson 30.50 (running with his 7 year old son Nathan)

Graham West 21.00 (1st V55)
Badrinath Mohandas  22.11
Jon Collett 25.52
Rebecca Holden 30.10

Graham West 20.32 (3rd V55)
Rebecca Holden 31.02

Stewart Gasson 24.03

Graham West 20.29 (1st V55)
Badrinth Mohandas 29.41